Thursday, 04 December 2014 17:09

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟ ΨΥΧΑΓΩΓΙΚΟ ΠΑΡΚΟ

Τη Πέμπτη 4 Δεκεμβρίου 2014 οι μαθητές της Α', Δ', και Ε' τάξης επισκεύθηκαν το Παραλίμνιο Ψυχαγωγικό Πάρκο Ιωαννίνων. Είχαν την ευκαιρία σε μιά Χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα να δουν από κοντά την Αστερούπολη Ιωαννίνων.

Ενημερώθηκαν στο Περιβαλλοντικό Πάρκο για τα σπάνια αληθινά απολιθώματα και είδαν από κοντά τις αναπαραστάσεις των δεινοσαύρων. Τεράστιοι δεινόσαυροι, πλάσματα με κίνηση και αναπαραστάσεις της γέννησης αυγών από ένα Τρικεράτοπα.

Επίσης επισκέφτηκαν το Μαυσείο αρχαίας Ελληνικής τεχνολογίας. Η τεχνολογία των αρχαίων Ελλήνων είναι σχετικά άγνωστη όπως και οι απίστευτες επιδόσεις τους στον τομέα αυτό. Η έκθεση του κ. Κων/νου Κοτσανά διεθνούς εκπαιδευτικού ενδιαφέροντος ξαναζωντανεύει 25 εκθέματα, από το ρομπότ-υπηρέτρια του Φίλωνος μέχρι τον κινηματογράφο του Ήρωνος και το αυτόματο ωρολόγιο του Κτησιβίου μέχρι τον αναλογικό υπολογιστή των Αντικυθήρων.

Οι μαθητές διασκέδασαν στους χώρους του Παραλίμνιου Πάρκου.

Δεν κατάφεραν λόγω προβλήματος να επισκευθούν τον φούρνο του Αη Βασίλη, το Ταχυδρομείο και την μαγική τέχνη της σοκολάτας.