Wednesday, 25 May 2016 11:28

Πραγματοποίηση ημερίδας με θέμα «Σχολικός εκφοβισμός (Bullying) - Σχολική Διαμεσολάβηση»

Με ιδιαίτερη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η ημερίδα με θέμα «Σχολικός εκφοβισμός (Bullying) - Σχολική Διαμεσολάβηση» την Πέμπτη 12 Μαΐου 2016 στο Συνεδριακό Κέντρο «Κάρολος Παπούλιας». Η ημερίδα διοργανώθηκε από το Δίκτυο Σχολείων Σχολικής Διαμεσολάβησης του Παιδαγωγικού Τμήματος Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων σε συνεργασία με τον Σύλλογο Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ιωαννίνων και την ΑΣΠΑΙΤΕ Παρ. Ιωαννίνων. Στην ημερίδα συμμετείχαν διακεκριμένοι - ειδικοί επιστήμονες: Γ. Πανούσης, Ομοτ. Καθηγητής Παν/μίου Αθηνών, Β. Αρτινοπούλου, Καθηγήτρια Παντείου Παν/μίου, Στρ. Γεωργούλας, Αναπληρ. Καθηγητής Παν/μιου Αιγαίου και Δρ. Π. Δέγλερης, Νομικός. Τη συζήτηση συντόνισαν και σχολίασαν οι κ.κ. Χ. Κωνσταντίνου, Καθηγητής Παν/μίου Ιωαννίνων, Ε. Σιάνου- Κύργιου, Καθηγήτρια Παν/μίου Ιωαννίνων. Οι μαθητές του σχολείου μας μαζί με φοιτητές παρουσίασαν διαδραστικά θεατρικά δρώμενα κατά την έναρξη της ημερίδας και οι εκπαιδευτικοί μας Ευφροσύνη Γιαννούλη και Θεοδούλη Κοκκίνη επιμόρφωσαν φοιτητές εκπαιδευτικούς και άλλους σε βιωματικά σεμινάρια σχετικά με τη σχολική διαμεσολάβηση.

{gallery}Hmerida_Sx_Diam_2015-16{/gallery}

Read 1603 times Last modified on Wednesday, 25 May 2016 11:36