Τη Δευτέρα 26 Οκτωβρίου επισκέφτηκε το σχολείο μας ο υπεύθυνος του Γραφείου Πληροφόρησης του ΟΗΕ για την Ελλάδα και την Κύπρο, που βρίσκεται στις Βρυξέλλες, κ. Δημήτριος Φατούρος. Στην ενημέρωση-συζήτηση συμμετείχαν οι μαθητές και μαθήτριες της Ε και Στ τάξης και οι εκπαιδευτικοί τους. Ο κ. Φατούρος αναφέρθηκε στους τρεις βασικούς άξονες στρατηγικής του ΟΗΕ την ειρήνη, τη βελτίωση της ποιότητας διαβίωσης και τα ανθρώπινα δικαιώματα και στα θέματα με τα οποία ασχολείται ο ΟΗΕ. Μέσα από παραδείγματα και αμφίδρομη συζήτηση οι μαθητές κατανόησαν το ρόλο που έπαιξε και συνεχίζει να παίζει ο ΟΗΕ στην ανθρωπότητα. Μάλιστα οι μικροί μας μαθητές είχαν ετοιμάσει ένα γράμμα με τις δικές τους προτάσεις το οποίο και παρέδωσαν στον κ. Φατούρο.

{gallery}OHE{/gallery}