Tuesday, 16 October 2012 18:08

Φιλαναγνωσία 2012-2013

Το πρόγραμμα της φιλαναγνωσίας συνεχίζεται για 2η συνεχόμενη χρονιά υπό την εποπτεία ενός εκπαιδευτικού και τη συμμετοχή και άλλων τμημάτων και εκπαιδευτικών. Στόχος του προγράμματος είναι οι μαθητές, μέσα από την ανάγνωση και την ενασχόληση με συγκεκριμένα βιβλία, να εκφράζουν τους προβληματισμούς τους, τα συναισθήματά τους, να δραματοποιούν καταστάσεις, να βελτιώνουν την αναγνωστική τους ικανότητα και άλλα πολλά. Το πρόγραμμα αναλαμβάνει η κυρία Δήμητρα Δρούτσα, δασκάλα του τμήματος Δ2 και συμμετέχουν οι εκπαιδευτικοί Ιωάννης Τσιρώνης (Β1) και Βασιλική Λαιμοδέτη (Γ2). Πέρσι το σχολείο μας είχε την τιμή να φιλοξενήσει τη συγγραφέα παιδικών βιβλίων κυρία Λίτσα Ψαραύτη αλλά και τη συγγραφέα και ζωγράφο κυρία Ελευθερία Τζιάλλα Μάντζιου. Κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά το σχολείο μας θα συνεργαστεί και πάλι με το Εθνικό Κέντρο Βιβλίου και θα συμμετέχει στο πρόγραμμα "Επισκέψεις συγγραφέων και εικονογράφων σε σχολεία με Ενιαίο Αναμορφωμένο Πρόγραμμα". Θα έχει την τιμή να φιλοξενήσει στις 30 Μαϊου 2013 τη γνωστή συγγραφέα και εικονογράφο κυρία Σοφία Ζαραμπούκα. Οι μικροί μαθητές θα μελετήσουν, με την καθοδήγηση των εμπλεκόμενων εκπαιδευτικών, βιβλία της συγκεκριμένης συγγραφέα. Με βάση την αφόρμηση από τα βιβλία αυτά θα ακολουθήσουν διάφορες δραστηριότητες π.χ. δραματοποίηση, Λέσχη Ανάγνωσης, επιθσκέψεις, ζωγραφική κ.τ.λ.