Wednesday, 12 December 2012 17:03 Written by

ΗΜΕΡΙΔΑ

ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΣΗΣ

Το 5ο "Βαλάνειο"  Δημοτικό Σχολείο Ιωαννίνων (Σύλλογος Διδασκόντων και Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων) στο πλαίσιο του προγράμματος εκπαίδευσης μαθητών του στη Σχολική Διαμεσολάβηση  σε συνεργασία με το Σύλλογο Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Ιωαννίνων και τους Συλλόγους Φοιτητών ΦΠΨ και ΠΤΝ Πανεπιστημίου Ιωαννίνων οργανώνει ημερίδα με θέμα:

"Σχολική Διαμεσολάβηση"

για την αντιμετώπιση της σχολικής βίας

την Τετάρτη 9 Ιανουαρίου 2013 και ώρα 17.30-21.30 στον Πολιτιστικό Πολυχώρο του ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ Ιωαννίνων "Παλιά Σφαγεία"

Στην ημερίδα θα εισηγηθούν οι διακεκριμένοι επιστήμονες:

• Γιάννης Πανούσης, Εγκληματολόγος Καθηγητής Πανεπιστημίου Αθηνών
  • Βάσω Αρτινοπούλου, Εγκληματολόγος, Καθηγήτρια Πάντειου Πανεπιστημίου
  • Νέστωρ Κουράκης, Εγκληματολόγος Καθηγητής Πανεπιστημίου Αθηνών
  • Νίκος Παναγιωτόπουλος, Κοινωνιολόγος Καθηγητής Πανεπιστημίου Κρήτης
  • Ελένη Σιάνου-Κύργιου, Κοινωνιολόγος της Εκπαίδευσης Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
  • Γιώργος Νικολάου, Αναπληρωτής Καθηγητής Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
  • Θεόδωρος Θάνος, Λέκτορας Κοινωνιολογίας της Εκπαίδευσης Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
  • Φώτης Σπυρόπουλος, Δικηγόρος, Υπ. Διδάκτωρ Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

Στο α΄ μέρος της Ημερίδας θα γίνει προσέγγιση του ανησυχητικού κοινωνικού φαινομένου της σχολικής βίας σχετικά με την έκταση, τις μορφές, τους παράγοντες και τους τρόπους αντιμετώπισής του. Στο β΄ μέρος θα γίνει ειδική αναφορά στη σχολική διαμεσολάβηση ωςπροσέγγιση μιας διαδικασίας εναλλακτικού ειρηνικού τρόπου επίλυσης της σχολικής βίας και των διαφορών μεταξύ των μαθητών.

Η σχολική διαμεσολάβηση είναι μια δομημένη διαδικασία κατά την οποία δύο ή περισσότερα άτομα τα οποία έχουν τσακωθεί και βρίσκονται σε σύγκρουση με τη βοήθεια ενός τρίτου ατόμου, του διαμεσολαβητή, συζητούν το πρόβλημά τους και προτείνουν λύσεις. Οι έρευνες στην Ευρώπη αλλά και στην Ελλάδα έχουν δείξει ιδιαίτερα θετικά αποτελέσματα για τη συμβολή της διαμεσολάβησης στην αντιμετώπιση της σχολικής βίας.

Στην Ελλάδα, η σχολική διαμεσολάβηση εφαρμόζεται σε κάποια σχολεία της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, κυρίως Γυμνάσια της Δυτικής Αττικής. Στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση, η σχολική διαμεσολάβηση εφαρμόστηκε για πρώτη φορά στο Δημοτικό Σχολείο Αρμένων Ρεθύμνου με την εποπτεία του -τότε Διευθυντή- κ. Θεόδωρου Θάνου. Το 5ο "Βαλάνειο" Δημοτικό  Σχολείο Ιωαννίνων είναι το δεύτερο ως σήμερα σχολείο όπου εφαρμόζεται πρόγραμμα εκπαίδευσης μαθητών στη διαμεσολάβηση (για πληροφορίες του προγράμματος πατήστε ΕΔΩ) υπό την επιστημονική εποπτεία -οργάνωση και εφαρμογή- του Λέκτορα του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων κ. Θεόδωρου Θάνου.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την ημερίδα μπορείτε να επικοινωνείτε στο τηλέφωνο 2651025620  και το e-mail:mail@5dim-valan.ioa.sch.grτου 5ου Βαλάνειου Δημοτικού Σχολείου.

Η είσοδος είναι ελεύθερη.

Για την αφίσα της Ημερίδας πατήστε ΕΔΩ

Για το πρόγραμμα της Ημερίδας πατήστε ΕΔΩ.

Χαράλαμπος Νταλάκας

Read 2027 times Last modified on Wednesday, 20 November 2013 22:58