Friday, 07 November 2014 22:05

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΠΑΡΚΟ ΒΟΡΕΙΑΣ ΠΙΝΔΟΥ

Η Δ' τάξη του σχολείου μας με τις δασκάλες των τμημάτων κ.Δήμητρα Δρούτσα και κ. Χαρά Δερβέντζα, την Πέμπτη 6-11-2014 πραγματοποίησε εκπαιδευτικη επίσκεψη στο πλαίσιο του Περιβαλλοντικού Προγράμματος με τίτλο "στη Βόρεια Πίνδο περπατώ, εξερευνώ, μαθαίνω και ρωτώ..."

Οι μαθητές επισκέφτηκαν το Εθνικό Πάρκο Βόρειας Πίνδου στους Ασπραγγέλους, όπου ενημερώθηκαν σχετικά με την περιοχή που περιλαμβάνει το Πάρκο.

Ακολούθησε επίσκεψη στο χωριό Κήποι, όπου ειδικοί υπάλληλοι μας ξενάγησαν σε γεφύρια και οικισμούς.

Κάναμε μετρήσεις στο νερό του ποταμού θερμοκρασία, pH , και ενημερωθήκαμε για τον "κύκλο του νερού στη φύση" , και είδαν έναν παλιό νερόμυλο.

Οι μαθητές συμμετείχαν σε πρόγραμμα ερμηνείας Περιβάλλοντος με θέμα "ο δρόμος του νερού" παιχνίδι.

Χορηγήθηκε στους μαθητές αναμνηστικό δίπλωμα.

Το πρόγραμμα θα συνεχιστεί και θα ακολουθήσουν και άλλες δράσεις και επισκέψεις.

Read 1690 times Last modified on Friday, 07 November 2014 22:49