Thursday, 10 November 2016 15:21

Επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο

Επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Ιωαννίνων

Σήμερα Τρίτη 1 Νοεμβρίου 2016 τα 2 τμήματα της ΣΤ' τάξης του σχολείου μας επισκεφθήκαμε το Αρχαιολογικό Μουσείο της πόλης μας. Ο αρχαιολόγος κ. Χρήστος Κλείτσας ήταν ο ξεναγός μας σ'αυτή την υπέροχη εμπειρία. Το πρόγραμμα ήταν πολύ ενδιαφέρον και ...απόντες - παρόντες έμειναν πολύ ευχαριστημένοι.

Στην αρχή περιηγηθήκαμε στην αίθουσα της παλαιολιθικής εποχής και είδαμε την εξέλιξη του ανθρώπου μέσα από τα ευρήματα. Μας έδειξε τα οικιακά σκεύη, που τα κατασκεύασε ο άνθρωπος με τα ίδια τους τα χέρια από λίθο. Κάποια από αυτά ήταν κανάτες, πήλινες γαβάθες και λυχνάρια. Μας ξενάγησε και στον χώρο όπου βρισκόταν τα όπλα που χρησιμοποιούσαν στο κυνήγι και στον πόλεμο.

Επίσης μάθαμε για την περίοδο του χαλκού και του σιδήρου και πώς οι άνθρωποι αξιοποίησαν αυτά τα μέταλλα στις καθημερινές τους εργασίες. Έλιωναν τα πολύτιμα αυτά μέταλλα και έτσι μπορούσαν να τα φτιάξουν στο κατάλληλο σχήμα, βάζοντάς τα σε ειδικά καλούπια.

Μετά μας οδήγησε σε μια αίθουσα που ήταν αφιερωμένη στον βασιλιά Πύρρο. Εκεί υπήρχε και μια προτομή του. Στη συνέχεια μας μίλησε για τα ταφικά έθιμα και για τη θρησκεία των αρχαίων Ελλήνων. Είδαμε τα κτερίσματα δηλαδή τα πολύτιμα αντικείμενα του νεκρού, που θα τα έπαιρνε μαζί του στην επόμενη ζωή του. Ακόμη μας παρουσίασε και τα νομίσματα που χρησιμοποιούσαν στις συναλλαγές τους.

Η τελευταία αίθουσα είχε σαν θέμα τον αρχαίο χώρο της Δωδώνης, αφιερωμένο στον θεό Δία. Η ξενάγηση έφτασε στο τέλος της αφού παρακολουθήσαμε ένα εντυπωσιακό βίντεο που αφορούσε στον χαλκό. Μάθαμε ότι τον χαλκό τον λιώνουν με φωτιά σε υψηλή θερμοκρασία και έπειτα τον βάζουν σε καλούπια που αποκαλούνται μήτρες. Είδαμε τον τρόπο παρασκευής χάλκινων αντικειμένων και τη διαδικασία εξόρυξης του χαλκού η οποία είναι επικίνδυνη για τον άνθρωπο και βλαβερή για το περιβάλλον.

Φύγαμε χαρούμενοι καθώς και ενημερωμένοι για τα αρχαία χρόνια και την παρασκευή χάλκινων αντικειμένων μετά από αυτό το εξαιρετικό πρόγραμμα. Αυτή η επίσκεψη θα μας μείνει αξέχαστη.

Από την Παλαιολιθική Εποχή στην Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία

Περιοχές της Ελλάδας με χαλκοκοιτάσματα

Οστά και δόντια ζώων γίνονται κοσμήματα και όπλα

Χάλκινα όπλα και πολεμικές μηχανές