Saturday, 10 December 2016 08:41

Επίσκεψη στο Κέντρο Διδασκαλίας της Ελληνικής Γλώσσας και Πολιτισμού

Επίσκεψη στο Κέντρο Διδασκαλίας της Ελληνικής Γλώσσας και Πολιτισμού (ΚΕΔΕΓΠΟ)

ΔΙ.Κ.Ε.Π.Π.Ε.Ε (Σταύρος Νιάρχος)

Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων

Την Πέμπτη 8 Δεκεμβρίου 2016, οι μαθητές της Στ τάξης του σχολείου μας, επισκέφτηκαν το Κέντρο Διδασκαλίας Ελληνικής Γλώσσας και Πολιτισμού (ΚΕ.Δ.Ε.Γ.ΠΟ.) ΔΙ.Κ.Ε.Π.Π.Ε.Ε. «Σταύρος Νιάρχος». Αφού ξεναγήθηκαν στις εγκαταστάσεις ενημερώθηκαν για τον τρόπο με τον οποίο οι ξένοι φοιτητές μαθαίνουν την ελληνική γλώσσα και συμμετείχαν στη διδασκαλία των μαθημάτων. Ήταν μια πρωτόγνωρη εμπειρία για τους μαθητές μας καθώς συνομίλησαν με τους φοιτητές και τους εκπαιδευτές μέσα σε ένα ευχάριστο κλίμα. Στη συνέχεια ξεναγήθηκαν στη Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Οι μαθητές αποτύπωσαν τις εντυπώσεις τους με μια φράση ο καθένας.

• Το ενδιαφέρον των άλλων λαών για τον Ελληνικό πολιτισμό.
  • Φοιτητές από το μακρινό Πεκίνο μιλάνε άψογα ελληνικά.
  • Το πανεπιστήμιο του Πεκίνου διάλεξε το πανεπιστήμιο Ιωαννίνων για τους φοιτητές του.
  • Παρόλο που η Ελένη από την Κίνα είναι στο πανεπιστήμιο των Ιωαννίνων μόνο για έναν χρόνο ξέρει να μιλάει πολύ καλά την ελληνική γλώσσα.
  • Η Ελένη από το Πεκίνο μαθαίνει πολύ καλό μπουζούκι
  • Η Ελένη ξέρει πολλούς χορούς από διάφορες χώρες από διάφορες χώρες και μπορεί να τους χορεύει.
  • Οι φοιτητές από το Πεκίνο πέρνουν μέροσ σε όλες τις εκδηλώσεις του πανεπιστημίου.
  • Παρόλο που η Ελένη ήταν χορτοφάγος εδώ στα Γιάννενα έμαθε να τρώει και κρέας.
  • Οι φοιτητές από τις άλλες χώρες που σπουδάζουν στο πανεπιστήμιο των Ιωαννίνων έχουν μάθει τις παραδόσεις μας και τα έθιμά μας.
  • Οι φοιτητές από το Πεκίνο έχουν διαλέξει ελληνικά ονόματα.
  • Ένιωσα περίεργα γιατί ενώ είναι φοιτητές και μεγαλύτεροι από εμάς δεν ήξεραν πράγματα που για εμάς είναι δεδομένα.
  • Οι ξένοι φοιτητές γνωρίζουν ο ένας στον άλλον τα ήθη και τα έθιμα της χώρας τους
  • Νιώθω περήφανος γιατί στο πανεπιστήμιο της πόλης μας οι φοιτητές από τις ξένες χώρες έχουν την δυνατότητα να μάθουν την ελληνική γλώσσα σε τρία χρόνια όπως μαθαίνουμε εμείς.
  • Η Ελένη από το Πεκίνο αγαπά το γαλάζιο της ελληνικής θάλασσας διότι στην πατρίδα της δεν μπορεί να την χαρεί επειδή η θάλασσά τους είναι βρόμικη.
  • Η Ελληνική γώσσα διδάσκεται σε πολλούς ξένους με ωραίο τρόπο.
  • Ξένοι άνθρωποι μαθαίνουν την ελληνική γλώσσα.
  • Πέρασα πολύ καλά στο κέντρο εκμάθησης και θέλω να ξαναπάω.
  • Οι κινέζοι μιλούν ελληνικά.
  • Ήταν μια ενδιαφέρουσα εκδρομή, γιατί μάθαμε πολλά από την κινέζα που μας μίλησε.
  • Θα ήθελα να ήμουν κι εγώ κινέζος για να κάνω αυτά τα μαθήματα.
  • Ένιωσα πολύ ωραία που όλοι αυτοί οι ξένοι επέλεξαν τη δικιά μας γλώσσα.
  • Ήταν φανταστική αυτή η εμπειρία, μάθαμε πολλά πράγματα, κάποιες λέξεις στα κινέζικα και ελπίζουμε να ξαναπάμε.
  • Βλέποντας τόσους ξένους να μαθαίνουν ελληνικά, σκέφτηκα πόσο δύσκολο είναι και πόση αποφασιστικότητα θέλει.
  • Ενθουσιάστηκα που είδα ξένους ανθρώπους να μαθαίνουν την ελληνική γλώσσα.
  • Μου άρεσε πάρα πολύ αυτό το κέντρο, για το πρόγραμμα εκμάθησης της ελληνικής γλώσσας στους ξένους ανθρώπους που θέλουν να μάθουν για τον πολιτισμό μας! Εντυπωσιάστηκα και ικανοποιήθηκα από αυτό που είδα!
  • Αυτά που είδα ήταν το πιο ωραίο πραγμα που έχω δει ποτέ και μίλησα με τους κινέζους, κινέζικα.
  • Αυτοί οι άνθρωποι έχουν μεγαλείο ψυχής
  • Έμεινα έκπληκτη, που τόσοι ξένοι άνθρωποι ενδιαφέρονται για την ελληνική γλώσσα και έμαθαν τόσο εύκολα τα έθιμά μας.
  • Οι Κινέζοι μεταμορφώνονται σε Έλληνες.

{gallery}2016_Panepisthmio{/gallery}

Read 1532 times Last modified on Wednesday, 14 December 2016 09:46