Wednesday, 12 April 2017 10:36

Εκπαιδευτική Επίσκεψη στον Ελαφότοπο

Εκδρομή στον Ελαφότοπο

Την περασμένη Παρασκευή, το σχολείο μας επισκέφθηκε τον Ελαφότοπο, ένα χωριό στα Ζαγοροχώρια. Αρχικά επισκεφθήκαμε το “ Κέντρο Πληροφόρησης Βόρειας Πίνδου”, που μάθαμε για τα παραδοσιακά επαγγέλματα της περιοχής. Αυτή η επίσκεψη μας χάρισε σκέψεις για το μέλλον. Έπειτα προχωρήσαμε προς τον Ελαφότοπο όπου ο κύριος Οικονομίδης μας δίδαξε ένα σωρό πράγματα για τον γαλατά, για τον σιδερά, για τον φούρναρη κ.ά , στο πολύ ενημερωμένο Λαογραφικό Μουσείο που διαθέτει. Η κυρία Λένα μας έδειξε τη λειτουργία του αργαλειού και της μηχανής λαναρίσματος του μαλλιού. Το πιο ωραίο απ' όλα ήταν το σκάλισμα μιας πέτρας στην πλατεία του χωριού. Ο καθένας με διαφορετικό τρόπο και σχέδιο. Η πέτρα του καθενός αντιπροσώπευε την προσωπικότητά του. Πιστεύουμε ότι ήταν μία από τις πιο ωραίες εκπαιδευτικές εκδρομές που έχουμε πάει με το σχολείο μας.

Γιώργος Τζ.

Κωνσταντίνος Σ.