Wednesday, 31 May 2017 00:15

Ενημερωτικό Μαιου Ιουνίου 2017

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΜΑΙΟΥ – ΙΟΥΝΙΟΥ 2017

Πλησιάζοντας προς το τέλος της σχολικής χρονιάς 2016-2017  θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τις δραστηριότητες που έχουν διοργανωθεί από μαθητές και εκπαιδευτικούς καθώς και για τις ημέρες που δε θα λειτουργήσει το σχολείο:

Τετάρτη 31 Μαΐου: Συμμετοχή των μαθητών της Στ τάξης και κάποιων μαθητών της Ε τάξης στους σχολικούς αγώνες στο Πανηπειρωτικό Στάδιο (ποδόσφαιρο, μπάσκετ, βόλλει, χάντμπολ).

Πέμπτη 1 Ιουνίου: Γενική Συνέλευση και εκλογές για το ΔΣ του Συλλόγου Εκπαιδευτικών και αντιπροσώπων της Δ.Ο.Ε. (Το σχολείο θα παραμένει κλειστό).

Δευτέρα 5 Ιουνίου: Αργία (του Αγίου Πνεύματος).

Τρίτη 6 Ιουνίου: Παρουσίαση του βιβλίου του Επίκουρου Καθηγητή Κοινωνιολογίας, Θεόδωρου Θάνου με τίτλο «Σχολική Διαμεσολάβηση: Θεωρία, Εφαρμογή, Αξιολόγηση» Εκδόσεις Κυριακίδη. Το βιβλίο έχει γραφτεί μέσα από τη δράση, την έρευνα και την εκπαίδευση στο σχολείο μας από το 2011.

Το πρόγραμμα θα ξεκινήσει με βιωματικά εργαστήρια στο σχολείο μας (15.30-18.30) και θα συνεχιστεί με την παρουσίαση στην αίθουσα του Πνευματικού Κέντρου όπου θα συμμετέχουν και οι μαθητές της ΣΤ τάξης με θεατρικά δρώμενα. Στα βιωματικά εργαστήρια δύναται να συμμετέχουν και οι γονείς δηλώνοντας συμμετοχή μέσω mail στο machoula@windowslive.com (μόνο ονοματεπώνυμο). Πρόσκληση και πρόγραμμα θα σας δοθεί σε λίγες ημέρες.

Τετάρτη 7 Ιουνίου: Το Κέντρο Διδασκαλίας Ελληνικής Γλώσσας και Πολιτισμού (ΚΕ.Δ.Ε.Γ.ΠΟ.)οργανώνει εκδήλωση στην οποία ο ελληνικός και ο κινέζικος πολιτισμός έρχονται πιο κοντά μέσα από τη μουσική, τη γλώσσα, τα ήθη και έθιμα των δύο χωρών.
Η εκδήλωση, με τίτλο "Φέρνοντας πιο κοντά την Κίνα", θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 7 Ιουνίου 2017 και ώρα 19:00 στην Αίθουσα Αρχιεπισκόπου Σπυρίδωνος της Ζωσιμαίας Παιδαγωγικής Ακαδημίας.
Στην εκδήλωση συμμετέχουν οι Κινέζοι φοιτητές του Πανεπιστημίου Ξένων Σπουδών
του Πεκίνου που παρακολουθούν πρόγραμμα ελληνικής γλώσσας στο ΚΕ.Δ.Ε.Γ.ΠΟ. και
οι αλλοδαποί σπουδαστές του Χειμερινού Προγράμματος του Κέντρου.
Οι Κινέζοι σπουδαστές του Κέντρου θα παρουσιάσουν πολιτιστικά στοιχεία από
τις παραδόσεις τους, ενώ θα αναδειχθούν οι ομοιότητες και οι διαφορές ανάμεσα
στον ελληνικό και τον κινέζικο πολιτισμό.
Οι μαθητές της ΣΤ τάξης του σχολείου μας, μετά από πρόσκληση του πρύτανη του Πανεπιστημίου Γεώργιου Καψάλη,  έχουν ετοιμάσει ένα αναμνηστικό δώρο-έκπληξη για τους κινέζους φοιτητές το οποίο θα αναρτηθεί στο νέοϊδρυθέν Κέντρο Ελληνικής Γλώσσας του Πανεπιστημίου του Πεκίνου. Ως γνωστόν οι μαθητές μας παρακολούθησαν από κοντά την εκπαίδευση των φοιτητών και συνεργάστηκαν με τους υπευθύνους του ΚΕ.Δ.Ε.Γ.ΠΟ.

Πέμπτη 8 Ιουνίου: συμμετοχή των μαθητών της ΣΤ τάξης στις εκδηλώσεις που διοργανώνει η ΔΕΥΑΙ στο νησί των Ιωαννίνων. Οι εκδηλώσεις περιλαμβάνουν:

-Παρουσιάσεις με θέμα το περιβάλλον

-Ξενάγηση στο Μουσείο του Φορέα Διαχείρισης Λίμνης Παμβώτιδας

-Φύτεμα λουλουδιών

-Θεατρικό παιχνίδι, ζωγραφική κ.α.

Τρίτη 13 Ιουνίου.  Ωρα 08.30. Παρουσίαση του θεατρικού δρώμενου «Έχω δικαίωμα να είμαι παιδί» από τους μαθητές του Α2 τμήματος. Στη συνέχεια θα ακολουθήσει η παρουσίαση της ψηφιακής δημιουργίας μαθητών της ΣΤ τάξης στο Scratch με τίτλο «Εγώ ο Αμίν»

Τετάρτη 14 Ιουνίου. Ώρα 11.45: Εκδήλωση λήξης σχολικού έτους 2016-2017 από τους μαθητές της ΣΤ τάξης.

Πέμπτη 15 Ιουνίου. Ώρα 08.30-10.00. Παράδοση βαθμολογίας Γ τριμήνου, Τίτλων Προόδου και Τίτλων Σπουδών.

Κυριακή 18 Ιουνίου. Ώρα 19.00. Αίθουσα Δημητρίου Χατζή «Παλαιά Σφαγεία». Θεατρική παράσταση του έργου «Τουραντώ» από μαθητές της ΣΤ τάξης. Το έργο είναι μια συνδιοργάνωση του σχολείου μας με το Ωδείο Τσακάλωφ και με τη βοήθεια σκηνοθέτη από του Μουσικό Γυμνάσιο. Πρόσκληση και πρόγραμμα θα σας δοθούν σε λίγες ημέρες.

Ο διευθυντής του σχολείου

Χαράλαμπος Νταλάκας