Friday, 16 June 2017 08:12

Παρουσίαση του βιβλίου «Σχολική Διαμεσολάβηση»

Με ιδιαίτερη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 6 Ιουνίου 2017 και ώρα 19.00 η παρουσίαση του βιβλίου του Επίκουρου Καθηγητή του Παιδαγωγικού Τμήματος Νηπιαγωγών Θεόδωρου Θάνου. Ως γνωστόν ο κ.Θάνος είναι ο επόπτης του προγράμματος της διαμεσολάβησης στο σχολείο μας.

Η παρουσίαση ήταν μια συνδιοργάνωση του Δικτύου Σχολείων Σχολικής Διαμεσολάβησης, του Εργαστηρίου Παιδαγωγικής & Διδακτικής Μεθοδολογίας Π.Τ. Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, του Πνευματικού Κέντρου Δήμου Ιωαννιτών, του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε.Ιωαννίνων και του σχολείου μας. Το βιβλίο σχολίασαν οι κ.κ. Ευάγγελος Μάστακας, εισαγγελέας, Ελένη Σιάνου Κύργιου, Καθηγήτρια Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, Μαρία Σακελλαρίου, Καθηγήτρια Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και Γεώργιος Νικολάου, Αναπληρωτής Καθηγητής Πανεπιστημίου Πατρών.

Το βιωματικό μέρος συντόνισε ο Πρόεδρος του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Ιωαννίνων κ. Στέφανος Σίντος. Αυτό περιείχε: τα συμπεράσματα και τις διαπιστώσεις από τη διαχρονική εφαρμογή του από την εκπαιδευτικό του σχολείου μας Ευφροσύνη Γιαννούλη, τις μαρτυρίες των πρώτων μαθητών-διαμεσολαβητών που την επόμενη σχολική χρονιά θα φοιτήσουν στο Λύκειο και δύο θεατρικά με θέμα τη σχολική βία που παρουσίασαν οι μαθητές των δύο τμημάτων της ΣΤ τάξης με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών τους κ.κ.Θεοδούλης Κοκκίνη και Κωνσταντίνας Γιώτη.

{gallery}2017_Biblio_Sx_Diamesolabhsh{/gallery}

Read 1526 times Last modified on Friday, 16 June 2017 08:23