Friday, 16 June 2017 08:24

Το σχολείο μας ταξιδεύει στη μακρινή ??Κίνα

Το Κέντρο Διδασκαλίας Ελληνικής Γλώσσας και Πολιτισμού (ΚΕ.Δ.Ε.Γ.ΠΟ.) οργάνωσε την εκδήλωση με τίτλο: "Φέρνοντας πιο κοντά την Κίνα", την Τετάρτη 7 Ιουνίου 2017 και ώρα 19:00 στην Αίθουσα Αρχιεπισκόπου Σπυρίδωνος της Ζωσιμαίας Παιδαγωγικής Ακαδημίας.

Στην εκδήλωση συμμετείχαν οι Κινέζοι φοιτητές του Πανεπιστημίου Ξένων Σπουδών του Πεκίνου που παρακολουθούν πρόγραμμα ελληνικής γλώσσας στο ΚΕ.Δ.Ε.Γ.ΠΟ. και οι αλλοδαποί σπουδαστές του Χειμερινού Προγράμματος του Κέντρου. Οι Κινέζοι σπουδαστές του Κέντρου μας παρουσίασαν πολιτιστικά στοιχεία από τις παραδόσεις τους, και ανέδειξαν τις ομοιότητες και τις διαφορές ανάμεσα στον ελληνικό και τον κινέζικο πολιτισμό.

Οι μαθητές της ΣΤ τάξης του σχολείου μας στο πλαίσιο της συνεργασίας με το ΚΕ.Δ.Ε.Γ.ΠΟ. και μετά από πρόσκληση του Πρύτανη του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων κ.Καψάλη δώρισαν στους απόφοιτους, μία εικαστική δημιουργία, η οποία θα αναρτηθεί στο Κέντρο Ελληνικής Γλώσσας του Πανεπιστημίου του Πεκίνου.

{gallery}2017_Ekdhlwsh_Kinezoi{/gallery}

Read 2380 times Last modified on Friday, 16 June 2017 08:36