Friday, 14 July 2017 01:07

Προβληματίζομαι, συμμετέχω, φροντίζω, ενεργώ...Γίνομαι ενεργός πολίτης

Οι μαθητές της Στ'  τάξης συμμετείχαν κατά το σχολικό έτος 2016-17 στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Μουσείου Ελληνικής Παιδικής Τέχνης: "Προβληματίζομαι, συμμετέχω, φροντίζω, ενεργώ...Γίνομαι ενεργός πολίτης". Στα πλαίσια του προγράμματος αφού διάβασαν τα βιβλία "Χάρις και Φάρις" της Γιώτας Αλεξάνδρου και "Έλα να πετάξουμε μαζί" της Κάτιας Πινό συζήτησαν για τους πρόσφυγες και εκφράστηκαν ζωγραφίζοντας ή γράφοντας ποιήματα και κείμενα.

Εμπνεύστηκαν όμως και μια ιστορία, αυτήν του μικρού Αμίν που φεύγει από την πατρίδα του πρόσφυγας και μετά από πολλές δυσκολίες φτάνει στη χώρα μας. Στην συνέχεια, με την βοήθεια του προγραμματιστικού περιβάλλοντος Scratch, δουλεύοντας ομαδοσυνεργατικά, αποτύπωσαν την ιστορία ψηφιακά και σας την παρουσιάζουν...

Read 1591 times Last modified on Friday, 14 July 2017 08:56