Wednesday, 23 January 2019 14:37

Σχολικός Διαγωνισμός Ανακύκλωσης

ΔΗΜΟΣ ΙΩΑΝΝΙΤΩΝ

Πληροφορίες Σχολικού Διαγωνισμού

Ποια είναι η διαδικασία του Σχολικού Διαγωνισμού Ανακύκλωσης:

• Οι μαθητές συλλέγουν τα ανακυκλώσιμα υλικά στους κάδους που έχουν τοποθετηθεί εντός των σχολείων.

• Όταν οι κάδοι γεμίσουν, γίνεται συλλογή και ζύγιση των υλικών από την Διεύθυνση Καθαριότητας του Δήμου.

• Κάθε κιλό ανακυκλώσιμου υλικού αντιστοιχεί σε πόντους που λαμβάνει το σχολείο.

• Οι γονείς μπορούν να παρακολουθούν τις επιδόσεις όλων των σχολείων του Δήμου Ιωαννιτών, στην ειδική σελίδα www.followgreen.gr/ioannina/school, όπου μπορούν να κάνουν και την δωρεά πόντων.

• Σκοπός της δωρεάς πόντων είναι οι γονείς να έρθουν σε επαφή με τη δημοτική πλατφόρμα, για να εκπαιδευτούν και οι ίδιοι σχετικά με την ανακύκλωση.

Ποια υλικά μπορώ να ανακυκλώσω:

• Έντυπο Χαρτί: βιβλία, τετράδια, σχολικά έντυπα, περιοδικά, εφημερίδες, λοιπά έντυπα από ΔΕΚΟ και μικρές μη ογκώδεις συσκευασίες. Εξαιρούνται οι χάρτινες συσκευασίες χυμών και γάλατος, τύπου Tetrapack.

• Φορητές μπαταρίες: όλων των ειδών που δεν ξεπερνούν τα 2 κιλά, είτε πρωτογενών (μίας χρήσης) είτε δευτερογενών (επαναφορτιζόμενες). Συμπεριλαμβάνονται κι αυτές των κινητών τηλεφώνων και των φορητών ηλεκτρονικών υπολογιστών.

• Κουτάκια αλουμινίου: τα οποία θα πρέπει να ξεπλένονται (να μην έχουν υπολείμματα από ρόφημα) και να συμπιέζονται για να μειωθεί ο όγκος τους.

Πώς το σχολείο συλλέγει πόντους:

• Με την ανακύκλωση που κάνουν οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί στους ειδικούς κάδους.

• Με τη δωρεά πόντων επιβράβευσης από τους γονείς, αφού κάνουν την εγγραφή τους στην πλατφόρμα www.followgreen.gr/ioannina

Πώς επιβραβεύεται το σχολείο:

• Στόχος του Δήμου είναι να επιβραβεύσει όλα τα σχολεία που συμμετέχουν στην πρωτοβουλία αυτή.

• Στα σχολεία που θα καταλάβουν τις πρώτες θέσεις στον διαγωνισμό, θα δοθούν χρηστικά δώρα για τις σχολικές τους μονάδες.

Τι είναι το δημοτικό πρόγραμμα Followgreen:

Πρόκειται για ένα πρόγραμμα επιβράβευσης της ανακύκλωσης στο οποίο μπορούν να συμμετέχουν εντελώς δωρεάν όλοι οι δημότες ή όσοι εργάζονται εντός του Δήμου Ιωαννιτών και

• συγκεντρώνουν πόντους επιβράβευσης κάνοντας και δηλώνοντας την ανακύκλωσή τους σε διάφορα σημεία του δήμου, όπως στους μπλε κάδους / κώδωνες γυαλιού, κάνοντας δωρεά συγκεκριμένων αγαθών/φαρμάκων στο κοινωνικό παντοπωλείο/φαρμακείο και συμμετέχοντας ενεργά σε δράσεις ενημέρωσης (άρθρα, βίντεο, κουίζ) που είναι διαθέσιμες στην πλατφόρμα,

• χρησιμοποιούν τους πόντους επιβράβευσης για να λαμβάνουν ειδικές προσφορές και εκπτώσεις σε προϊόντα και υπηρεσίες των τοπικών και δημοτικών επιχειρήσεων ή να κάνουν δωρεά σε σχολικούς διαγωνισμούς.

Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να επικοινωνείτε με το Followgreen του Δήμου Ιωαννιτών στο email: schools@followgreen.gr.

Read 1591 times Last modified on Wednesday, 23 January 2019 22:35