Thursday, 07 February 2019 21:35

"Τόποι λατρείας της πόλης μας"

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ ΣΤ΄ ΤΑΞΗΣ

Τόποι λατρείας της πόλης μας

Ένα μεγάλο ευχαριστώ του Σχολείου

στον υπεύθυνο των Εκπαιδευτικών θεμάτων

κ. Κων/νο Βέργο

1. Ιερός μητροπολιτικός ναός Αγίου Αθανασίου

Στο σημείο, όπου βρίσκεται σήμερα ο Μητροπολιτικ?ς να?ς των Ιωαννίνων, προϋπήρχε ιερ? μον? αφιερωμένη στον Άγιο Αθανάσιο. Το 1832 και με δαπάνη των αδελφών Ζωσιμάδων και άλλων ευεργετών, ο να?ς ξαναχτίστηκε εκ θεμελίων. Ανήκει στον τύπο της τρίκλιτης βασιλικής με διπλούς γυναικωνίτες, κεντρικό και χαμηλο?ς τυφλο?ς τρούλους (φουρνικά) εν? το δάπεδό του βρίσκεται χαμηλότερα απ? το έδαφος. Οι τοιχογραφίες είναι έργο Καπεσοβιτών Αγιογράφων. Το περίτεχνο ξυλόγλυπτο εικονοστάσι (τέμπλο) είναι στυλ «μπαρόκ», απ? καρυδιά και αποτελεί έργο ξυλογλυπτών από την Κόνιτσα, Σκαλιστή, οι οποίοι φιλοτέχνησαν και τον Δεσποτικ? θρόνο. Ο άμβωνας είναι έργο τεχνιτών απ? το Μέτσοβο. Οι Δεσποτικ?ς εικόνες του τέμπλου είναι ρωσικής τέχνης και προέλευσης. Ο μεγάλος κεντρικ?ς πολυέλαιος, καθ?ς και άλλοι τέσσερις μικρότεροι, ρωσικής τέχνης, προσφορ? των αδελφών Ζωσιμάδων, κατασκευάστηκαν στη Μόσχα, όπως και τα δύο μανουάλια (τρικέρια) της Ωραίας Πύλης που είναι προσφορ? του Γ. Χατζηκώστα (1831). Επίσης, ρωσικής τέχνης είναι κα  ένα ορειχάλκινο σκεύος, μεγάλου μεγέθους, το οποίο χρησιμοποιείται για τον Αγιασμ? των Θεοφανείων. Τέλος, σε προθήκη φυλάσσεται παλαι?ς χρυσοκέντητος (ρώσικος;)  Επιτάφιος.

2. Εβραϊκή Συναγωγή

Η «Αρχαία Ιερά Συναγωγή των Ιωαννίνων» είναι ένα από τα μεγαλύτερα και παλαιότερα αντίστοιχα κτίρια, που σώζονται στα Βαλκάνια. Το μνημείο αποτελείται από μία ορθογώνια υπόστυλη θολοσκεπή αίθουσα με πολλά παράθυρα.

Πέρα από τις εντοιχισμένες επιγραφές, που αφορούν ανακαινίσεις του οικοδομήματος, ο χρόνος ανοικοδόμησης της συναγωγής είναι άγνωστος. Πιθανότατα κτίστηκε στη θέση παλαιότερης. Μία δεύτερη νεότερη συναγωγή στην πόλη των Ιωαννίνων υπήρχε εκτός του κάστρου (οδός Αρσάκη και Γιοσέφ Ελιγιά).

Η Εβραϊκή κοινότητα των Ιωαννίνων μνημονεύεται από την βυζαντινή περίοδο. Μετά το διωγμό από το Φερδινάνδο και την Ισαβέλλα της Ισπανίας το 1492 πολλοί ισπανοεβραίοι κατέφυγαν στα Γιάννινα.

Μέχρι το ναζιστικό διωγμό η εβραϊκή κοινότητα αποτέλεσε σημαντικό παράγοντα της τοπικής οικονομίας και ιστορίας. Έως τη δεκαετία του ’60 λειτουργούσε εβραϊκό σχολείο, ενώ σήμερα σώζεται στην πόλη το νεκροταφείο, οικοδομήματα από την εβραϊκή συνοικία και η εντός του Κάστρου Συναγωγή.

3. Τέμενος Ασλάν Πασά

Σήμερα στεγάζει το τριπλό Δημοτικό Μουσείο. Χριστιανικό Τμήμα, Εβραϊκό Τμήμα και Μουσουλμανικό τμήμα. Το Δημοτικό Μουσείο στεγάζεται στο Ασλάν Τζαμί, που βρίσκεται στην Ακρόπολη των Ιωαννίνων εντός του Κάστρου, που χτίστηκε το 1618 από τον Ασλάν πασά. Στο Μουσείο εκτίθενται τοπικές ενδυμασίες, υφαντά, ξυλόγλυπτα, είδη αργυροχοΐας και άλλα, ενώ το έκθεμα που ξεχωρίζει είναι το Δαμασκηνό σπαθί του Γεωργίου Καραϊσκάκη. Επίσης στον περίβολο του μουσείου σώζονται τάφοι επιφανών Τούρκων, καθώς επίσης και ο τάφος του Ασλάν πασά. Ακόμη έξω από το Μουσείο βρίσκονται κανόνια και μπάλες της εποχής εκείνης.

{gallery}2018-19_Topoi_Latreias{/gallery}

Read 1878 times Last modified on Thursday, 07 February 2019 21:47