Tuesday, 26 May 2015 21:31

Ανασκαφή στην αρχαία Πασσαρώνα

Εμείς, οι μαθητές της Δ' τάξης του 5ου Δημοτικού Σχολείου Ιωαννίνων με τις δασκάλες μας, Δήμητρα Δρούτσα και Χαρά Δερβέτζα και τον γυμναστή Γιάννη Βίνη σε ρόλο φωτογράφου, ζήσαμε σήμερα ημέρα Τρίτη 26 Μάη, μια μοναδική εμπειρία.

Συμμετείχαμε σε μια εκπαιδευτική δράση ( ανασκαφή ) για πρώτη φορά στο πλαίσιο του εορτασμού της Διεθνούς ημέρας Μουσείων.

Η εκδήλωση είχε τίτλο " Ο λόφος με τα κρυμμένα μυστικά, ανασκάπτοντας την ακρόπολη του Μ. Γαρδικίου ".

Η διοργάνωση έγινε σε συνεργασία απ' την Χ.Ε.Ν. Ιωαννίνων, και την Εφορεία Αρχαιοτήτων. Η ανασκαφή πραγματοποιήθηκε στην Ακρόπολη του Μ. Γαρδικίου, στο λόφο Καστρί.

Γίναμε λοιπόν μικροί αρχαιολόγοι που με την βοήθεια των ειδικών και τις οδηγίες τους, φέραμε στο φως ένα κτίριο με όλα τα ευρήματά του.

Μάθαμε με βιωματικό τρόπο πως γίνεται μια ανασκαφή, τα στάδια που ακολουθούνται, τα εργαλεία που χρησιμοποιούνται, η χρήση της πυξίδας, τα ευρήματα, τον καθαρισμό, τη φωτογράφηση, την αποτύπωση σε χαρτί και την αξιολόγηση των ευρημάτων.

Το φωτογραφικό υλικό που ακολουθεί θα σας δείξει λίγα απ' όσα εμείς ζήσαμε στον Αρχαιολογικό χώρο της Αρχαίας Πασσαρώνας.

ΑΝΑΣΚΑΦΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Read 1788 times Last modified on Wednesday, 27 May 2015 16:47