Thursday, 04 June 2015 17:38

Εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών της Ε' τάξης στη Βίτσα Ζαγορίου

Την Τρίτη 02 Ιουνίου 2015 και την Τετάρτη 03 Ιουνίου 2015 οι μαθητές της Δ΄ και Ε΄ τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο « Βίτσα Ζαγορίου: Διαδρομές στο χώρο και τον χρόνο» που πραγματοποιήθηκε στη Βίτσα Ζαγορίου από την Εφορεία Αρχαιοτήτων σε συνεργασία με το Φορέα Διαχείρισης εθνικών Δρυμών Βίκου-Αώου και Πίνδου και την Υποστήριξη του Δήμου Ζαγορίου.

Οι μαθητές μέσα από ένα φανταστικό ταξίδι στο χρόνο, με σταθμούς τον Αρχαιολογικό χώρο της Βίτσας Ζαγορίου, το μεταβυζαντινό ναό του Αγίου Νικολάου και το Μεσοχώρι του χωριού του σύγχρονου οικισμού γνώρισαν την πολιτιστική ταυτότητα του τόπου, καθώς και τη χλωρίδα και την πανίδα της περιοχής. Στο τέλος της δραστηριότητας, μέσα από ένα βιωματικό παιχνίδι τα παιδιά κατανόησαν τη σημασία της προστασίας του ιστορικού και φυσικού περιβάλλοντος, καθώς και της βιοποικιλότητας του Εθνικού Πάρκου Βόρειας Πίνδου.

Υπεύθυνοι του προγράμματος ήταν η αρχαιολόγος κ. Κατσαδήμα, η ιστορικός τέχνης κ. Μαυρίκα και η κ. Εξάρχου από το Φορέα Διαχείρισης Εθνικών Δρυμών Βίκου-Αώου τις οποίες ευχαριστούμε.

Read 1703 times Last modified on Friday, 05 June 2015 22:21