Friday, 21 November 2014 17:04

Διευθυντή 5ου Δημοτικού Σχολείου Ιωαννίνων

Κ. Νταλάκα Χαράλαμπο

Αξιότιμε κύριε Τσαμπαλά,

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας σας παρακαλεί να συμβάλλετε στην αντιμετώπιση του παρακάτω θέματος, που έχει προκύψει και χρήζει άμεσης παρέμβασης:

ο προαύλιος χώρος του σχολείου κάθε πρωί βρίσκεται σε άσχημη κατάσταση από πλευράς καθαριότητας και υγιεινής (σκουπίδια, περιττώματα ζώων κ.α.).

Με δεδομένο λοιπόν ότι δημιουργείται άμεσος κίνδυνος, για την υγεία των παιδιών μας, θα θέλαμε αν είναι δυνατόν, ο χώρος αυτός που εισέρχονται και παραμένουν οι μαθητές μας καθημερινά για τουλάχιστον έξι ώρες, να καθαρίζεται κατά τις πρωινές ώρες και πριν την προσέλευσή τους.

Πρέπει να σας αναφέρουμε ότι ο Σύλλογός μας τίθεται υπέρ της εικόνας του ανοιχτού προαύλιου χώρου στο σχολείο μας, αλλά και στις υπόλοιπες γειτονιές της πόλης, καθώς είναι από τα λίγα σημεία εντός του αστικού ιστού όπου μπορούν να αθληθούν ή να παίξουν τα παιδιά μας.

Θα θέλαμε να προτείνουμε εάν είναι εφικτό οι υπάλληλοι του δήμου που καθαρίζουν την οδό μπροστά από το σχολείο να εισέρχονται στην αυλή του σχολείου από τις 07:30 έως τις 08:00. Εκτιμούμε ότι δεν θα χρειάζεται περισσότερο από 20-25 λεπτά ώστε να καθαριστεί ο προαύλιος χώρος του σχολείου. Εναλλακτικά, ίσως θα μπορούσατε να διαθέσετε ακόμη μία καθαρίστρια για λίγες ώρες κάθε πρωί, πριν την έναρξη της πρώτης σχολικής ώρας, η οποία θα μπορούσε να βοηθήσει και στην εξωτερική καθαριότητα του σχολείου μας.

Εκτιμούμε ότι μπορεί να βρεθεί μια λύση. Η ιδανικότερη βέβαια θα ήταν η ύπαρξη καθαρίστριας στο σχολείο από την έναρξη του ωραρίου μέχρι και την λήξη του, όπως γινόταν και στο παρελθόν και κανένα πρόβλημα καθαριότητος δεν υπήρχε στη σχολική μας μονάδα.

Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων για τη θετική ανταπόκρισή σας, γνωρίζοντας και εκτιμώντας ιδιαίτερα την όλη προσπάθεια που διαχρονικά καταβάλετε για μια πιο ανθρώπινη εικόνα στα σχολεία της πόλης μας και παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία ή διευκρίνιση.

Ο Πρόεδρος Η Γραμματέας

Λιάρος Αριστοτέλης Ρέκατα-Χαβέλα Καλλιόπη