Thursday, 04 May 2017 08:38

Νοιάζομαι και Δρω

Την Τετάρτη 26 Απριλίου μαθητές της ΣΤ'  τάξης του σχολείου μας έλαβαν μέρος στη δράση «Νοιάζομαι και Δρω». Το πρόγραμμα υλοποιείται για 2η χρονιά, ταυτόχρονα σε ένα δίκτυο 162 σχολείων σε όλη την Ελλάδα που συντονίζουν τις δράσεις τους, ανταλλάσσουν τα αποτελέσματά τους και οργανώνονται ανά ομάδες σχολείων από ειδικούς συντονιστές.

Τα σχολεία τα οποία συμμετείχαν από την Ήπειρο είναι τα εξής: Νηπιαγωγείο Κληματιάς, 7ο Νηπιαγωγείο Ιωαννίνων, 2ο Πειραματικό Δημοτικό Ιωαννίνων, 1ο Δημοτικό Περάματος, Δημοτικό Σταυρακίου, 5ο Δημοτικό Ιωαννίνων, Γυμνάσιο Ελεούσας, 5ο Γυμνάσιο Ιωαννίνων, Γυμνάσιο Παρακαλάμου, Λύκειο Ελεούσας.

Στην εκδήλωση θα συμμετείχαν και μαθητές από την ΕΛΕΠΑΠ «Αν ο εθελοντισμός ήταν παιχνίδι θα ήταν θησαυρός». Οι δραστηριότητες πραγματοποήθηκαν στο Κάστρο και στην Πλατεία Μαβίλη. Ο σχεδιασμός και η υλοποίηση προέκυψαν από συνεργασία με τους: Pagouristas, Χ.Ε.Ν. , Anima, Κιβωτό του Κόσμου, Αλκυόνη, Φορέα Διαχείρισης της Λίμνης, Φοιτητική Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών, Σύνδεσμο Τυφλών Ηπείρου, Τμήμα Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.

{gallery}2017_Noiazomai_kai_Drw{/gallery}

Read 1790 times Last modified on Thursday, 04 May 2017 08:46