Monday, 12 March 2012 18:27

Εκδήλωση για τον Αθανάσιο Τσακάλωφ

Το Σχολείο μας συνδιοργάνωσε με τους πολιτιστικούς συλλόγους "ΚΑΡΑΒΑΤΙΑ" και "ΠΛΑΤΑΝΟΣ" και την "Εταιρία Συγγραφέων και Λογοτεχνών Ηπείρου"  εκδήλωση αφιερωμένη στον Αθανάσιο Τσακάλωφ την Τετάρτη 21 Μαρτίου και ώρα 19.30. Στην εκδήλωση μίλησαν ο  κ.Κ.Κίγκας, Φιλόλογος, Επίτιμος  Σχολικός Σύμβουλος-"Η δράση της Φιλικής Εταιρίας"-, ο κ. Α.Φαρμάκης, Γραμματέας της Εταιρίας Συγγραφέων και Λογοτεχνών Ηπείρου-"Αθανάσιος Τσακάλωφ"-, και η καθηγήτρια του Σχολείου μας κυρία Μαρία Παππά-"Τα προεπαναστατικά κινήματα"-. Την εκδήλωση τίμησε πλήθος κόσμου και αρκετοί εκλεκτοί προσκεκλημένοι. Αποσπάσματα από τον όρκο των Φιλικών απήγγειλε η μαθήτρια της Στ τάξης Ελένη Παλαιοπάνου.  Στο τέλος τραγούδησε η χορωδία συνοδευόμενη από την ορχήστρα του Σχολείου. Μετά το τέλος το κοινό περιηγήθηκε στην αίθουσα και θαύμασε τις σπάνιες φωτογραφίες που υπήρχαν στα ταμπλό (Επισυνάπτεται η πρόσκληση της εκδήλωσης στο παρακάτω αρχείο pdf).

Read 1755 times Last modified on Sunday, 25 March 2012 15:39