Tuesday, 22 January 2013 18:29

Θεατρική παράσταση "Ιχνευτές"

Την Τετάρτη 16 Ιανουαρίου 2013 οι μαθητές των Ε και Στ τάξεων του Σχολείου μας παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση "Ιχνευτές" στο Καμπέρειο Πνευματικό Ιδρυμα.

Σοφοκλής, Ιχνευτές

Οι Ιχνευτές του Σοφοκλή είναι το μόνο διασωθέν Σατυρικό Δράμα του ποιητή. Ανακαλύφθηκε στις αρχές του 20ου αιώνα από ομάδα επιστημόνων του πανεπιστημίου της Οξφόρδης με επικεφαλής τους Μ. Γκρένφελ και Α. Χαντ κατά τις αρχαιολογικές ανασκαφές στην αιγυπτιακή πόλη της Οξύρρυγχου, στους επονομαζόμενους «Παπύρους της Οξύρρυγχου» όπου περιλαμβάνονται πολύτιμα ευρήματα της Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας. Δημοσιεύθηκε το 1912. Από τους Ιχνευτές διασώζεται μόνο το πρώτο μέρος του έργου (393 στίχοι).

Το Σατυρικό Δράμα δεν είναι ούτε τραγωδία ούτε κωμωδία. Εμπεριέχει και το τραγικό και το κωμικό, δημιουργώντας μια ιδιότυπη ατμόσφαιρα που δεν την έχουν τα άλλα δύο είδη. Το γεγονός ότι στηριζόταν στο χορό των Σατύρων με το φαλλικό τελετουργικό στοιχείο ίσως είναι μία από τις αιτίες που εξαφανίστηκαν τα αντίγραφά του, κάτω από το φόβο και τα ήθη της νέας θρησκείας. Η τύχη βοήθησε να έχουμε ολόκληρο τον Κύκλωπα του Ευριπίδη και ένα μεγάλο τμήμα των Ιχνευτών.

Στην ιστορία, ο Απόλλωνας, θεός του φωτός, ψάχνει οργισμένος να βρει το κοπάδι με τα βόδια που του έκλεψαν. Απευθύνει κήρυγμα σε θεούς και ανθρώπους και υπόσχεται να δώσει ένα ολόχρυσο στεφάνι ως αμοιβή σ’ αυτόν που θα βρει τον κλέφτη. Στο άκουσμά του καταφθάνουν ο γέρο Σειληνός με τους γιους του, τους Σάτυρους, πρόθυμους να αναλάβουν αυτή την αποστολή. Ο Απόλλων επαυξάνει το δέλεαρ τάζοντας τους μαζί με το στεφάνι και την ελευθερία τους. Ο Σειληνός οδηγεί με ενθουσιασμό τους Σάτυρους σαν λαγωνικά στα ίχνη του κοπαδιού.

Οι συντελεστές της παράστασης ήταν:

Μετάφραση- Διασκευή: Γιάγκος Ανδρεάδης

Σκηνοθεσία – Χορογραφία: Δήμος Αβδελιώδης

Μουσική: Βαγγέλης Γιαννάκης

Μουσική διδασκαλία: Ξενοφών Συμβουλίδης

Κοστούμια: Μαρία Γεράρδη-Πασσαλή

Έπαιξαν οι ηθοποιοί: Απόλλων: Ανδρέας Καρακότας, Σειληνός: Βασίλης Σπυρόπουλος, Ερμής: Δήμητρα Κωκίδου, Κυλλήνη: Ρένα Κυπριώτη, Χρόνος: Γιάννης Αβδελιώδης
Χορός Σατύρων: Αλεξοπούλου Καλλιόπη, Δελλαπόρτα Σοφία, Νικηφόρου Ευαγγελία, Νικόπουλος Γιώργος, Κατερίνα Παπαγεωργίου, Δανάη Ρούσσου, Γιώργος Φλωράτος, Τζούλια Διαμαντοπούλου.
Έπαιξαν και ενορχήστρωσαν οι μουσικοί: Γιάννης Βηλιώτης – μπουζούκι, φλάουτο, μαντολίνο, Αβδελιώδης Γιάννης - κρουστά, μεταλλόφωνο, μαντολίνο, Νικηφόρου Ευαγγελία –φλογέρα, Νικόπουλος Γιώργος- φλογέρα