Wednesday, 05 June 2013 23:57

Διαδραστικό project "Τι χρώμα είναι ο καρκίνος"

H Άννα Μπατιστάτου, αναπληρώτρια καθηγήτρια της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και η Κατερίνα Πλακίτση, αναπληρώτρια καθηγήτρια του Παιδαγωγικού Τμήματος Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, υποδέχτηκαν τους μαθητές της ΣΤ τάξης του σχολείου μας  και εξήγησαν με το μικροσκόπιο και με παιδαγωγικές δραστηριότητες (χορό, θέατρο, λόγο, καλλιτεχνική δημιουργία) τι είναι τα κύτταρα και γιατί δεν πρέπει να φοβόμαστε τις νεοπλασίες

09:45 – 10:00 Άφιξη – Υποδοχή μαθητών

Αίθουσα Α - Ολομέλεια  «Τι χρώμα είναι ο καρκίνος;»

Παρουσίαση – Εισήγηση:  Άννα Μπατιστάτου

Αρχικά έγινε παρουσίαση με τη μορφή power point, των βασικών χαρακτηριστικών των κυττάρων και παρουσιάστηκαν πραγματικές εικόνες μικροσκοπίου. Με απλό και κατανοητό τρόπο παρουσιάστηκαν οι αλλαγές των κυττάρων στη νεοπλασία. Ακολούθησε συζήτηση με τους μαθητές με βασικό στόχο την απομυθοποίηση της έννοιας του καρκίνου και την αντιμετώπιση των προκαταλήψεων γύρω από τις νεοπλασίες. Δόθηκε ιδιαίτερη προσοχή στην επιλογή λέξεων και εκφράσεων, που δεν φοβίζουν τους μαθητές.

Στη συνέχεια οι ομάδες των μαθητών συμμετείχαν κυκλικά στις δραστηριότητες στους παρακάτω σταθμούς εργασίας και στο τέλος ενώθηκαν όλοι μαζί για την καταληκτική δραστηριότητα.

10:30-10:45

Φουαγιέ

/Σταθμός Εργασίας 1 /Ομάδα μαθητών 1 «Ο χορός των κυττάρων»

Χορογραφία αναπαράστασης της μίτωσης των κυττάρων

Εμψυχώτριες οι φοιτήτριες/χορεύτριες Λυδία Ιωαννίδη (Ιατρική Σχολή) και Δήμητρα Τζομάκα (Παιδαγωγικό Τμήμα Νηπιαγωγών)

10:45-11:00

/Σταθμός Εργασίας 2

/Ομάδα μαθητών 2

«Ο μίτος των κυττάρων»

Αλληλεπιδραστική δραστηριότητα αισθητοποίησης της οργανικότητας των κυττάρων

Ερμηνεύτρια: Κατερίνα Πλακίτση

11:00-11:15

/Σταθμός Εργασίας 3

/Ομάδα μαθητών 3 «Ο λόγος των κυττάρων»

Θεατρικοί διάλογοι βασισμένοι στο έργο «Εχθροί εξ αίματος» του Αρκά

Ερμηνεύτρια: Ελένη Κολοκούρη, Νηπιαγωγός Υποψ. Διδάκτορας του Παν. Ιωαννίνων

11:15-11:30

/Σταθμός Εργασίας 4

/Ομάδα μαθητών 4 «Τα κύτταρα στο μικροσκόπιο»

Χρησιμοποιήθηκαν διδακτικά πλακίδια με τομές φυσιολογικού δέρματος, Με την καθοδήγηση της γιατρού-ερμηνεύτριας οι μαθητές, ένας-ένας παρατήρησαν τα κύτταρα στο μικροσκόπιο, συνδυάζοντας την μικροσκοπική εικόνα με την μακροσκοπική, που ήδη ξέρουν (πχ. επιδερμίδα, τρίχες).

Ερμηνεύτρια: Άννα Μπατιστάτου

11:30-11:45

/Σταθμός Εργασίας 5

/Ομάδα μαθητών 5 «Τα πρόσωπα των κυττάρων»

Καλλιτεχνικές δημιουργίες των μαθητών με εικόνες κυττάρων από το μικροσκόπιο και χρώματα.

Ερμηνεύτριες:  Άννα Μπατιστάτου – Κατερίνα Πλακίτση και  φοιτήτριες του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

11:45-12:00

Φουαγιέ – Ολομέλεια «Ο χορός των κυττάρων» - Κλείσιμο-Ομαδική φωτογραφία της τάξης

Χορογραφία αναπαράστασης της μίτωσης των κυττάρων