Wednesday, 04 January 2012 22:27

Παιδική Helmepa

Το Σχολείο μας έχει δηλώσει συμμετοχή στο περιβαλλοντικό πρόγραμμα "Παιδική Helmepa". Υπεύθυνη εκπαιδευτικός του προγράμματος έχει οριστεί η δασκάλα του Α2 Στάικου Αθανασία.

Η ομάδα που επιλέχτηκε να συμμετέχει στο περιβαλλοντικό πρόγραμμα ύστερα από τυχαία κλήρωση  απαρτίζεται από τους εξής 10 μαθητές (ο αριθμός ήταν αυστηρά καθορισμένος από το πρόγραμμα):

Αρχηγός της ομάδος ορίστηκε ο μαθητής Γιαννάκης Φοίβος και γραμματείς όι μαθήτριες Τσίτου Ελεάννα και Νταλάκα Σταυρούλα

Στις 9/1/2011 η HELMEPA(Ελληνική Ένωση Προστασίας Θαλάσσιου Περιβάλλοντος) μας παρέδωσε το υλικό του προγράμματος που περιλάμβανε τα εξής:

1. Αφίσες για το θαλάσσιο περιβάλλον

2. Κονκάρδες για τους συμμετέχοντες

3. Κάρτες μέλους

4. Διαφημιστικά φυλλάδια του προγράμματος

5. cd,( επεξηγηματικά του προγράμματος)

6. dvd,(Ντοκιμαντέρ για τους ωκεανούς και τις κλιματικές αλλαγές), το οποίο θα προβληθεί στους μαθητές προσεχώς στα πλαίσια της Ευέλικτης Ζώνης

Το πρόγραμμα θα υλοποιηθεί καθ'όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς  με δώδεκα τουλάχιστον δραστηριότητες.

Το πρόγραμμα έχει τίτλο:Πρωτάκια εμπρός! H Παμβώτιδα εκπέμπει sos.

Καλή αρχή!

Read 1867 times Last modified on Tuesday, 10 January 2012 15:12