Κατά το φετινό σχολικό έτος 2012-2013 υποβλήθηκαν στον υπεύθυνο σχολικών δραστηριοτήτων τα ακόλουθα καινοτόμα προγράμματα τα οποία υλοποιούνται από εκπαιδευτικούς του Σχολείου μας:

1. Περιβαλλοντικό πρόγραμμα "Παιδική Helmepa"

Εκπαιδευτικός:Στάικου Αθανασία (Β2)  Συμμετέχοντες εκπ/κοί:Νταλάκας Χαράλαμπος (Δ/ντής)

2. Περιβαλλοντικό πρόγραμμα "Κάστρο:ο τόπος το ορίζει κι ο άνθρωπος το χτίζει". Θεματικό δίκτυο Κ.Π.Ε. Μολάων Λακωνίας

Εκπ/κός:  Λαμπρίδη Νίκη-Ειρήνη(Μουσικός)  Συμμετέχοντες εκπ/κοί:Σπυρίδωνος Σοφία (ΣΤ2), Παππά Μαρία (Καθ.Αγγλικής), Νικολάου Χαρίκλεια (Καθ.Θεατρ.Αγωγής)

3. Πολιτιστικό πρόγραμμα-Φιλαναγνωσία "Ταξίδι στη χώρα του βιβλίου"

Εκπ/κός:Δρούτσα Δήμητρα (Δ2)  Συμμετέχοντες εκπ/κοί:Λαιμοδέτη Βασιλική (Γ2), Τσιρώνης Ιωάννης (Β1)

4. Περιβαλλοντικό πρόγραμμα "Υδροκίνηση" Θεματικό Δίκτυο Κ.Π.Ε. Φιλιατών Θεσπρωτίας

Εκπ/κοί:Γιαννούλη Ευφροσύνη (Ε1), Γιούργας Σπυρίδων (ΣΤ2), Σπυρίδωνος Σοφία (ΣΤ2)

5. Πρόγραμμα αγωγής υγείας "Σχολική Διαμεσολάβηση"

Εκπ/κοί:Γιαννούλη Ευφροσύνη (Ε1), Γιούργας Σπυρίδων (Ε2) Συμμετέχοντες εκπ/κοί:Νταλάκας Χαράλαμπος (Δ/ντής)

6. Πολιτιστικό πρόγραμμα "Η ποίηση ως στοιχείο πολιτισμού, πηγή έμπνευσης και δημιουργίας"

Εκπ/κός:Τσουμάνη Αρετή(ΣΤ1)  Συμμετέχοντες εκπ/κοί: Νταλάκας Χαράλαμπος (Δ/ντής)

7. Περιβαλλοντικό πρόγραμμα "Γνωριμία με το δάσος" Κ.Π.Ε. Φιλιππιάδας

Εκπ/κός:Τσέτη Ελένη (Γ1) Συμμετέχοντες εκπ/κοί: Νικολάου Χαρίκλεια (Καθ.Θεατρικής Αγωγής), Μήταρης Κων/νος (Καθ.Φυσικής Αγωγής)

Τα προγράμματα αυτά θα παρουσιαστούν από τους μαθητές των ομάδων εργασίας στο τέλος της σχολικής χρονιάς