Sunday, 16 November 2014 11:32

ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ "ΤΟΥΡΑΝΤΩ" ΑΠΟ ΤΟ ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ

Τη Παρασκευή 14 Νοέμβρη όλοι οι μαθητές του σχολείου παρακολούθησαν στο Καμπέρειο τη θεατρική παράσταση του ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ Ιωαννίνων "Τουραντώ" η σκληρόκαρδη βασιλοπούλα της Κίνας.

Πρόκειται για το περίφημο θεατρικό έργο του Κάρλο Γκότσι σε  θεατρική διασκευή για παιδιά. Η σκληρόκαρδη Τουραντώ, πριγκίπισσα της Κίνας, θα πάρει για άντρα της όποιον απαντήσει σωστά σε τρία μυστηριώδη αινίγματα που θα του βάλει.
Ο νόμος λέει ότι όποιος τα καταφέρει, θα πάρει για γυναίκα του την Τουραντώ και τη μισή Κίνα για προίκα.
Οι υποψήφιοι μνηστήρες πολλοί αλλά κανείς δεν καταφέρνει να λύσει τους γρίφους.
Με φόντο την εξωτική Κίνα και το παλάτι του Αυτοκράτορα Αλτούμ, διαδραματίζονται οι πιο κωμικές καταστάσεις.
Εκπλήξεις με τον κινέζικο αυτοκρατορικό Δράκοντα που χορεύει και τραγουδάει.
Αυτοκρατορικά λιοντάρια που παλεύουν και κάνουν ακροβατικά.

Οι μαθητές παρακολούθησαν ήσυχα και με μεγάλο ενδιαφέρον την παράσταση. Συγχαρητήρια σε όλους τους συντελεστές και ηθοποιούς του ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ Ιωαννίνων για την παράσταση