Monday, 20 April 2015 08:24

Ημερίδα : Ένταξη των δυνατοτήτων του social marketing στη διδακτική διαδικασία.

Πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 30 Μαρτίου στην αίθουσα Αρχιεπισκόπου Σπυρίδωνος της Ζωσιμαίας Παιδαγωγικής Ακαδημίας η εκπαιδευτική ημερίδα που συνδιοργάνωσε το σχολείο μας με το Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων με θέμα: Ένταξη των δυνατοτήτων του social marketing  στη διδακτική διαδικασία. Αποτίμηση μιας εναλλακτικής διδακτικής εφαρμογής. Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο πρύτανης του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων κ. Γεώργιος Καψάλης, ο κοσμήτορας της Σχολής Επιστημών Αγωγής κ. Αναστάσιος Μικρόπουλος, ο Πρόεδρος του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης Ιωαννίνων κ. Κώτσης, άλλοι Καθηγητές Πανεπιστημίου, ο Προϊστάμενος Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Περιφέρειας Ηπείρου κ. Στέφανος Τσιάλλος, η Σχολική Σύμβουλος 2ης Εκπαιδευτικής Περιφέρειας Ιωαννίνων καθώς και Σχολικοί Σύμβουλοι άλλων Εκπαιδευτικών Περιφερειών και ειδικοτήτων, ο Πρόεδρος του Συλλόγου δασκάλων και νηπιαγωγών Ιωαννίνων κ. Στέφανος Σίντος, εκπαιδευτικοί, γονείς και φοιτητές. Την έναρξη της εκδήλωσης έκανε η χορωδία του Πανεπιστημίου με το συντονισμό της κ. Ειρήνης Νικολάου. Ακολούθησαν οι εισηγήσεις του Επίκουρου Καθηγητή του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης κ. Ιωάννη Φύκαρη, της μεταπτυχιακής φοιτήτριας κ. Αικατερίνης Μοσχοπούλου και των εκπαιδευτικών του σχολείου μας κ.κ. Γεώργιου Στεργίου και Αθανασίας Στάικου.
Μετά το πέρας των εισηγήσεων ακολούθησε συζήτηση και ακούστηκαν διάφορες τοποθετήσεις. Σα γενικό συμπέρασμα θα μπορούσαμε να πούμε ότι η χρήση των δυνατοτήτων του social marketing  στη διδακτική και ιδίως στο σχεδιασμό της διδασκαλίας  δίνει την ευκαιρία στον εκπαιδευτικό να γίνει στοχαστής και ερευνητής. Αναλύει την υπάρχουσα κατάσταση, επισημαίνει τα δυνατά και αδύνατα σημεία της συγκεκριμένης ενότητας, σκέπτεται πάνω στις οδηγίες του αναλυτικού προγράμματος, αναζητεί ευκαιρίες και προσπαθεί να εντοπίσει απειλές που θα δυσκολέψουν το έργο του. Επομένως έχει την ευκαιρία και την ετοιμότητα να είναι πιο ευέλικτος όσον αφορά τις μεθόδους που θα εφαρμόσει στην τάξη για την κατάκτηση των μαθησιακών στόχων από τους μαθητές εφόσον αυτός κρίνει απαραίτητη την εφαρμογή του μοντέλου αυτού.