Tuesday, 27 November 2012 19:06

Εκδήλωση για το Λορέντζο Μαβίλη

Μεγάλη επιτυχία σημείωσε η εκδήλωση προς τιμήν του μεγάλου μας ποιητή και αγωνιστή Λορέντζου Μαβίλη που πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 23 Νοεμβρίου στην αίθουσα του ΔΗΠΕΘΕ "Παλαιά Σφαγεία?. Οι εκλεκτοί προσκεκλημένοι και οι ακροατές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν ενδιαφέρουσες πτυχές της ζωής και δράσης του Λορέντζου Μαβίλη. Ομιλητές ήταν ο κ. Κων/νος Σουέρεφ (Προϊστάμενος της εφορίας αρχαιοτήτων-Πρόεδρος της Κερκυραϊκής Ένωσης Ιωαννίνων "Άγιος Σπυρίδων"), ο κ.Αλέξανδρος Φαρμάκης (Γραμματέας της Εταιρίας Συγγραφέων και Λογοτεχνών Ηπείρου) και η κυρία Μαρία Παππά (καθηγήτρια αγγλικών στο 5ο Δημοτικό Σχολείο). Οι μαθητές Χρήστος Παπιγκιώτης, Βασίλης Λέτσιος, Ευθαλία Τζοβάρα και Μαρία Νούσια απήγγειλαν ποιήματα. Στο τέλος της εκδήλωσης προβλήθηκε DVD σχετικό με τη ζωή και δράση του ποιητή. Την εκδήλωση κόσμησαν με την παρουσία τους ο Πρόεδρος του Συλλόγου Δασκάλων και Νηπ/γών Ιωαννίνων κ.Σίντος, ο Αντιπρύτανης του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων κ.Καψάλης, ο πρώην Δήμαρχος Ιωαννίνων κ.Παπασταύρου, οι καθηγητές Πανεπιστημίου κ.Απ.Παπαϊωάννου, κυρία Ελένη Μαραγκουδάκη, συνάδελφοι Διευθυντές εκπαιδευτικοί και άλλοι πολλοί. Την εκδήλωση συντόνισε ο καθηγητής Πανεπιστημίου της Φιλοσοφικής Σχολής κ.Πέτσιος.