Friday, 01 March 2019 10:29

Πρόσκληση σε Θεατρική Παράσταση

To Δίκτυο Σχολείων Σχολικής Διαμεσολάβησης του Εργαστηρίου Παιδαγωγικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και το 5ο Bαλάνειο Δημοτικό σχολείο Ιωαννίνων προσκαλούν τους μαθητές του σχολείου σας να παρακολουθήσουν τη θεατρική παράσταση με τίτλο «Ο Ελέφαντας που φυσούσε Ουράνια τόξα» η οποία θα πραγματοποιηθεί στις 6 και 7 Μαρτίου 2019, με διπλές παραστάσεις κάθε μέρα (1η παράσταση 9:30 π.μ. και 2η παράσταση 11:30 π.μ.) στον Πολιτιστικό Πολυχώρο «Δημήτριος Χατζής» (Παλαιά Σφαγεία), με αφορμή την παγκόσμια ημέρας κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού.

Η σχολική διαμεσολάβηση αποτελεί μια πρακτική εναλλακτικής επίλυσης των συγκρούσεων, των εντάσεων και της βίας στο σχολείο. Στη θεατρική παράσταση συμμετέχουν μαθητές της Ε1’ τάξης, οι φλογεροπαίχτες και η χορωδία του σχολείου.

Ο Διευθυντής του 5ου Βαλάνειου Δημοτικού Σχολείου

Αθανάσιος Δρίκος