Saturday, 12 January 2013 12:38

Πραγματοποιήθηκε η ημερίδα σχολικής διαμεσολάβησης την Τετάρτη 9 Ιανουαρίου 2013

Μεγάλη ανταπόκριση από την εκπαιδευτική και φοιτητική κοινότητα και όχι μόνο είχε η ημερίδα για την σχολική διαμεσολάβηση για την αντιμετώπιση της σχολικής βίας που συνδιοργανώθηκε από το Συλλογο Δασκάλων και Νηπιαγωγών Ιωαννίνων, το 5ο Δημοτικό Σχολείο Ιωαννίνων (Βαλάνειο) και τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του, το Π.Τ.Νηπιαγωγών Ιωαννίνων και τους Συλλόγους φοιτητών Π.Τ.Ν. και Φ.Π.Ψ. Πλήθος κόσμου στήριξε την ημερίδα και απ'ότι διαπιστώθηκε απ'όλους η αίθουσα του πολιτιστικού πολυχώρου "Παλαιά Σφαγεία" ήταν πολύ μικρή για να χωρέσει όλους τους ενδιαφερόμενους. Οι εγγραφές ήταν περίπου 1000 και υπήρξαν πάρα πολλοί οι οποίοι δεν εγγράφηκαν. Ομολογουμένως δεν αναμενόταν τόσοι πολλοί. Αυτό πάντως σημαίνει ότι ο το θέμα της ημερίδας πέρα από επίκαιρο, είναι θέμα που "καίει"και απασχολεί πολύ κόσμο.

Στην εκδήλωση παρευρέθηκε όλη σχεδόν η εκπαδευτική ηγεσία καθών και οι τοπικές αρχές. Χαιρετισμό απηύθηνε ο αντιπρύτανης του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων κ.Καψάλης, ο αντιπεριφερειάρχης κ.Κολόκας και η νέα Περιφερειακή Διευθύντρια Εκπαίδευσης Ηπείρου κυρία Χουλιάρα. Είναι μάλιστα η πρώτη δημόσια εμφάνισή της μπροστά στο εκπαιδευτικό κοινό. Συμμετείχαν ως εισηγητές οι παρακάτω:

• Βάσω Αρτινοπούλου, Εγκληματολόγος, Καθηγήτρια Πάντειου Πανεπιστημίου
  • Νίκος Παναγιωτόπουλος, Κοινωνιολόγος Καθηγητής Πανεπιστημίου Κρήτης
  • Ελένη Σιάνου-Κύργιου, Κοινωνιολόγος της Εκπαίδευσης Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
  • Γιώργος Νικολάου, Αναπληρωτής Καθηγητής Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
  • Θεόδωρος Θάνος, Λέκτορας Κοινωνιολογίας της Εκπαίδευσης Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
  • Φώτης Σπυρόπουλος, Δικηγόρος, Υπ. Διδάκτωρ Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

Λόγω ανειλημμένων υποχρεώσεων δεν μπόρεσαν να συμμετέχουν ως εισηγητές στην ημερίδα οι κ.κ.Γιάννης Πανούσης, Εγκληματολόγος Καθηγητής Πανεπιστημίου Αθηνών και Νέστωρ Κουράκης, Εγκληματολόγος Καθηγητής Πανεπιστημίου Αθηνών

Ο κ.Σίντος

Η κυρία Χουλιάρα