Monday, 04 February 2013 21:46

Εκπομπή για τη Σχολική Διαμεσολάβηση στο ΗΠΕΙΡΟΣ TV1 και ρεπορτάζ στην ET3

Την Τρίτη 22 Ιανουαρίου στην εκπομπή του ΗΠΕΙΡΟΣ ΤV 1  "Εν λευκώ" που συντονίζει ο δημοσιογράφος κ.Παναγιώτης Μπούρχας το βασικό θέμα ήταν η Σχολική βία και οι τρόποι αντιμετώπισής της. Καλεσμένοι ήταν ο Λέκτορας Κοινωνιολογίας  του Π.Τ.Νηπιαγωγών Ιωαννίνων (επόπτης του προγράμματος της σχολικής διαμεσολάβησης στο Σχολείο μας" Θόδωρος Θάνος και ο Αναπληρωτής Καθηγητής Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης του Π.Τ.Δ.Ε Ιωαννίνων Γιώργος Νικολάου. Το πρώτο μέρος της εκπομπής ήταν αφιερωμένο στη σχολική βία (αίτια, μορφές κ.τ.λ.). Στο δεύτερο μέρος παρουσιάστηκε ένα πλήρες ρεπορτάζ από την εφαρμογή του προγράμματος της σχολικής διαμεσολάβησης στο Σχολείο μας (εκπαίδευση μαθητών, εικονικές διαμεσολαβήσης, διαδικασία-βήματα διαμεσολάβησης). Τηλεφωνική παρέμβαση έκανε ο Καθηγητής Εγκληματολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών και βουλευτής της Δημοκρατικής Αριστεράς Γιάννης Πανούσης. Ο κ. Πανούσης τόνισε ότι η σχολική διαμεσολάβηση είναι ένας από τους προτεινόμενους τρόπους αντιμετώπισης των συγκρούσεων και της επιθετικότητας στο Σχολείο.

Την Πέμπτη 31 Ιανουαρίου βρέθηκαν στο Σχολείο μας ανταποκριτές της ΕΤ3 για να κάνουν ρεπορτάζ για τη σχολική διαμεσολάβηση. Το ρεπορτάζ προβλήθηκε στο Κεντρικό Δελτίο Ειδήσεων του καναλιού την Παρασκευη 1 Φεβρουαρίου και ώρα 13.00. Τονίστηκε ότι το 5ο Δημοτικό Σχολείο Ιωαννίνων είναι το μοναδικό στην Α/θμια Εκπαίδευση στην Ελλάδα που εφαρμόζει το πρόγραμμα και ότι πρέπει να επεκταθεί καθώς οι παραδοσιακές μέθοδοι διαχείρισης των συγκρούσεων οδηγούν πολλές φορές σε αντίθετα αποτελέσματα.

Για να δείτε την εκπομπή του ΗΠΕΙΡΟΣ ΤV 1 πατήστε ΕΔΩ

Για να δείτε το Δελτίο Ειδήσεων της ΕΤ3 πατήστε ΕΔΩ